ZWIĄZKI, STOWARZYSZENIA I Gminy Partnerskie
Członkostwo w związkach i stowarzyszeniach
W roku 2021 Gmina Strzelin była członkiem niżej wskazanych związków i stowarzyszeń:
Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu;
Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w Strzelinie;
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gromnik z siedzibą w Strzelinie;
Stowarzyszenie Geopark Przedgórze Sudeckie z siedzibą w Piławie Górnej;
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej z siedzibą we Wrocławiu;
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Glacensis z siedzibą w Kłodzku;
Stowarzyszenie "Rzeczpospolita Samorządna” z siedzibą w Ścinawie.
W roku 2021 na mocy uchwały Nr XXXVIII/522/21 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 października 2021 r. podjęto decyzję o wystąpieniu Gminy Strzelin ze Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna”.
Głównym powodem przystąpienia Gminy Strzelin do Stowarzyszenia była możliwość zaangażowania się w realizowany przez samorządy w nim uczestniczące projekt pn. „Dolnośląska Autostrada Rowerowa”, co tym samym oznaczałoby możliwość uczestnictwa w projekcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Dolnośląska o nazwie Polityka Rowerowa.
W związku z przejęciem tego przedsięwzięcia do realizacji przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz przekazaniem przez Stowarzyszenie „Rzeczpospolita Samorządna” dokumentacji projektowej projektu „Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej” na rzecz Województwa Dolnośląskiego, dalsze pozostawanie w Stowarzyszeniu okazało się niecelowe.
Inny instrument terytorialny subregionu wrocławskiego
Porozumienie o współpracy w ramach Innego Instrumentu Terytorialnego „Subregionu Wrocławskiego” (IIT SW) zawiązane zostało w czerwcu 2020 r. w Strzelińskim Ośrodku Kultury przez 26 włodarzy jednostek samorządu terytorialnego z Dolnego Śląska.
Liderem całego przedsięwzięcia jest Gmina Strzelin, a celem jest uzyskanie w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2021-2027 istotnej poprawy w kluczowych dziedzinach wyznaczających tempo rozwoju gospodarczego i społecznego. W 2021 r. odbyły się cztery posiedzenia Komitetu Sterującego Innego Instrumentu Terytorialnego Subregionu Wrocławskiego oraz 5 spotkań o charakterze roboczym.
miasta partnerskie
STRAELEN
miasto położone w zachodniej części Niemiec blisko granicy z Holandią, a dokładniej w Nadrenii Północnej-Westfalii
SVITAVY
miasto w Czechach, należy do Kraju Pardubickiego
TRUTNOV
miasto na północnym wschodzie Czech w województwie Královéhradeckim na Pogórzu Karkonoskim – w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego
FRANKENBERG
miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia
LIBCHAVY
miasto w Czechach, zlokalizowane w sąsiadującym z Polską Kraju Pardubickim
PROJEKTY ZREALIZOWANE Z MIASTAMI PARTNERSKIMI
W 2021 r. Gmina Strzelin wspólnie z partnerskim miastem Svitavy zrealizowała 2 projekty, które były współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020.
Projekt „Czesko-polska droga współpracy”
Projekt polegał na stworzeniu Szlaku Historycznego składającego się z 8 mosiężnych figurek - postaci historycznych ustawionych na granitowych kamieniach związanych z historią miasta Strzelina. Figurki zostały umieszczone w różnych lokalizacjach na terenie miasta Strzelin. Dodatkowo przy postaciach są umieszczone tabliczki, z nadrukowanym kodem QR, dzięki któremu mieszkaniec pogranicza zostaje przekierowany do Systemu Informacji turystyczno-edukacyjnej. Tam może odczytać opis lub odsłuchać nagrania profesjonalnego lektora na temat obiektów znajdującego się na szlaku.
Ponadto w ramach zadania wykonano materiały informacyjne dotyczące projektu i miast partnerskich. Zorganizowano również w Strzelinie dwa spotkania integracyjne z partnerem czeskim - warsztaty fotograficzne oraz spacer śladami historii i kultury dla młodzieży z Polski i Czech (wrzesień 2021 r.) oraz konferencję podsumowującą projekt wraz z wystawą zdjęć wykonanych przez uczestników projektu, która odbyła się w grudniu 2021 r.
Projekt realizowany był w okresie styczeń-grudzień 2021 r., a jego całkowita wartość wynosiła ponad 33 tys. euro.
Projekt „Atrakcyjne pogranicze”
W ramach projektu zagospodarowano części Parku Miejskiego w Strzelinie. Wykonane zostały utwardzenie alejek parkowych i dostosowanie ich do stanu zgodnego z obecnie obowiązującymi przepisami. Utwardzony został teren wokół kamienia, z którym związane są liczne legendy, w tym o obecności w Strzelinie Maryi. Ustawiono tam ławeczki oraz kosze na śmieci. W miejscu realizacji projektu została umieszczona tablica informacyjna dotycząca legendarnego kamienia, a także tablica informująca o projekcie i źródłach jego finansowania.
Realizacja projektu ma przyczynić się do zwiększenie odwiedzalności regionu poprzez większe wykorzystanie potencjału zasobów przyrodniczych i kulturowych znajdujących się na terenie parku. Działaniem towarzyszącym projektu jest promocja regionu i oferty turystycznej po obu stronach granicy. W ramach projektu odbyło się również spotkanie integracyjne z partnerem czeskim, na którym podsumowano współpracę w ramach projektu.
Projekt realizowany był w okresie od luty-sierpień 2021 r., a jego całkowita wartość wynosiła ponad 34 tys. euro.