CZYTELNICTWO GMINNE
miejska i gminna biblioteka publiczna oraz filia w nowolesiu
1 223
Nowe tytuły
woluminów
16
Nowe tytuły
zbiorów audiowizualnych
39 029
Liczba woluminów
w 2021 r.
1 384
Liczba zbiorów audiowizualnych w 2021 r.
Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2021 r.:
645 000 zł
+6,61%
do roku 2020
działalność biblioteki
W 2021 r. udało się utrzymać możliwość dostępu czytelników do oferty biblioteki na miejscu. Został umożliwiony otwarty dostęp do półek. Okazało się to bardzo ważne. Dzięki tej decyzji pozostał utrzymany kontakt z większością czytelników. Działania biblioteki komunikowane były przez stronę internetową spełniającą wymogi dostępności cyfrowej. Ważnym narzędziem stały się także social media - Facebook. Działalność online stała się stałym elementem prowadzonych działań.
Celem biblioteki stała się aktywizacja młodszych i starszych czytelników, rozwijanie ich pasji i zainteresowań. Cel ten realizowany był konkretnymi działaniami, które przynoszą efekty:
bajeczna biblioteka - spotkania dla mam z małymi dziećmi,
kółko komiksowe - pozwoliło znaleźć młodych ilustratorów, którzy rozwijają swoją pasję i tworzą komiks o legendach Strzelina,
album ocalić od zapomnienia - pozwolił skupić wokół biblioteki dużą liczbę seniorów współtworzących książkę ze zdjęciami mieszkańców Strzelina,
zajęcia w bibliotece z przedszkolami i szkołami - dały szansę na zapraszanie licznych grup młodszych dzieci. Wiele z nich stało się nowymi czytelnikami.
W 2021 r. udało się pozyskać dwie duże dotacje zewnętrzne:
PROGRAM BLISKO - około 120.000,00 zł (dwuletni program),
PROGRAM ORLEN - 10.000,00 zł na działania w 2022 r. związane z teatrzykiem kamishibai.
Czas pandemii stał się dla bibliotek bardzo trudny. Niemniej jednak w bibliotece zaobserwowano bardzo optymistyczną rzecz - zwiększyła się aktywność czytelników, tj. ilość wypożyczeń i udział w wydarzeniach bibliotecznych. W 2021 r. zostało przeprowadzonych ponad 200 działań stacjonarnych i online, w których uczestniczyło blisko 3 tysiące mieszkańców.
praca kulturalno-oświatowa
Ferie z biblioteką - spotkania i prelekcje on-line w czasie ferii
W podróżach dalekich i bliskich, uczestnicy pojawili się na szlakach legend i tajemniczych miejsc południowej Polski z Bartłomiejem Grzegorzem Salą, zawędrowali pod Baturę w Karakorum z Rafałem Fronią i zobaczyli zimowy Bajkał z podróżnikami, Alicją i Jędrzejem Łukowskimi.
Wybór Czytelnika Roku 2020 - 20.01.2021 r.
Biblioteka nagrodziła Czytelników, którzy w 2020 r. przeczytali najwięcej książek. Mimo ograniczeń i utrudnień, które spowodowała pandemia, są osoby, które wciąż dużo czytają. W dziale dla dorosłych najwięcej książek przeczytała Pani Wanda Szymanek, 135 książek. W dziale dla dzieci przyznawane zostały dwie nagrody - dla dziecka młodszego i starszego. Młodszym zwycięzcą został Wojtek Filończyk, który wypożyczył 74 książki. Spośród starszych dzieci najwięcej książek wypożyczyła Karolina Mroczko (69 książek).
Obchody rocznicy zagłady w Hucie Pieniackiej
Spotkanie z autorkami książki Kresy. Ars moriendi odbyło się 21 marca. Agnieszka Rybak i Anna Smółka opowiedziały o swojej pracy nad książka, poszukiwaniach i podróżach. Spotkanie w ramach obchodów zagłady Huty Pieniackiej odbyło się online na fanpejdżu Facebook Strzelińskiej Biblioteki.
Cykl lokalnie z pasją
Biblioteka podjęła nową formę promocji naszego regionu. Został stworzony cykl filmów z udziałem mieszkańców. Okazuje się, że w naszym powiecie jest sporo osób, które poprzez prezentację własnej twórczości, czy to artystycznej, czy też literackiej powodują identyfikację z bliskim środowiskiem i jego lokalną kulturą.
Projekt emitowany był od marca do czerwca w każdy czwartek na Facebooku Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelinie pod nazwą "LOKALNIE I Z PASJĄ".
Konkurs fotograficzny - Strzelin z książką
Wiosną ogłoszony został konkurs dla czytelników pasjonujących się książką i fotografią. Tematyką były zdjęcia z ulubioną książką na tle charakterystycznych punktów naszego miasta. Brało w nim udział blisko 1.000 użytkowników Facebooka.
Spotkania autorskie
Podróżnik Jerzy Arsoba zrealizował spotkanie online, w którym opowiedział o jego wyprawie pieszo dookoła Portugalii.
23 czerwca gościem biblioteki była Marta Matyszczak, Chorzowianka z urodzenia, dziennikarka z wykształcenia, pasjonatka kryminałów z zawodu.
Kolejne spotkanie, 7 października, przeprowadzone zostało z Sarą Antczak zdobywczynią nagrody czytelników KSIĄŻKA GÓRSKA 2021
Z kolei kolejne spotkanie z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim - MEKSYK - 17 listopada.
10 lat w nowym miejscu
Od blisko dekady Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelinie znajduje się w nowym miejscu, przy ulicy Grahama Bella 3a. 10-lecie zostało uczczone szeregiem ciekawych wydarzeń:
Zrealizowany został spacer śladem strzelińskich legend z pisarzem i dyrektorem biblioteki, Tomaszem Duszyńskim. W tym dniu została wznowiona działalność Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej.
Od 1 czerwca do 11 czerwca w budynku strzelińskiej biblioteki odbywały się Targi Książki Bibliotecznej.
11 czerwca w auli strzelińskiego Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie z Ałbeną Grabowską. Autorka opowiedziała o swojej najnowszej książce, a także zdradziła kulisy pracy nad cyklem powieściowym Stulecie Winnych.
29 maja odbył się w Parku Miejskim Wielki Piknik z Książką. Frekwencja dopisała, pogoda także. Uczestnicy wzięli udział w licznych konkursach, w których nagrodami były książki. Nie zabrakło bibliotecznej księgarenki, foto-budki i zawodów łuczniczych o puchar strzelińskiej biblioteki. Atrakcją były odwiedziny strażaków z Kuropatnika. Planowo, Piknik z Książką zostanie impreza cykliczną.
Wakacje z biblioteką
Spotkania podczas wakacji w bibliotece cieszyły się bardzo dużą popularnością. Na każdych zajęciach uczestniczył nadkomplet dzieci - do 25 osób. Zajęcia prowadzone były przez całe wakacje wewnątrz biblioteki i na dziedzińcu.
Cykl warsztatów i bajek dla dzieci on-line
Spotkania z Lidią Widelską czytającą bajki.
Narodowe czytanie
4 września miało miejsce narodowe czytanie, gdzie pracownicy biblioteki wspólnie z mieszkańcami czytali Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Akcja we współpracy z Teatrem Stajni Metamorficznej odbyła się w Strzelińskim Ośrodku Kultury.
IV Strzeliński festiwali literatury
Wydarzenie odbyło się 10 i 11 września. Na festiwal przybyło kilkunastu autorów, w tym Marcin Meller, Piotr Pustelnik, Anna Kańtoch, Grzegorz Chmielarz, Marcin Kasdepke. Spotkania dla dzieci i młodzieży odbyły się w szkołach i w Strzelińskim Ośrodku Kultury.
Kulturalny budzik w ramach programu blisko
W ramach kulturalnego budzika przeprowadzane zostało od września do listopada:
kilkanaście spotkań, warsztatów w bibliotece, szkołach i Ośrodku św. Celestyna - warsztaty przeprowadzali artyści i wytwórcy z Gminy Strzelin,
5 szkoleń dla bibliotekarzy, nauczycieli i lokalnych artystów.
A także powstały dwie grupy:
grupa komiksowa pracująca nad komiksem o Strzelinie (16 osób),
grupa pracująca nad albumem zdjęciowym Ocalić od zapomnienia.
Noc w bibliotece
9 października ogólnopolska akcja noc w bibliotece była nocą gier planszowych i zabaw dla dzieci.
Zajęcia biblioteczne dla przedszkoli
Od września do grudnia w bibliotece przeprowadzono kilkanaście spotkań dla dzieci. Współpraca z przedszkolami ze Strzelina.
Bajeczna biblioteka
Zajęcia dla mam z małymi dziećmi w bibliotece od września 2021 r. cykliczne spotkania z grupą.
Konkurs Michałowy na anioła
Cykl warsztatów, na których robione były aniołki. Spośród wszystkich aniołów publiczność wybrała zwycięzców.
Mikołajkowe warsztaty ze szkołami
Wystawa Stanisław Lem
Wystawa ocalić od zapomnienia ze zdjęciami mieszkańców
FILIA NOWOLESIE:
w maju i czerwcu odbyły się warsztaty malarskie i warsztaty na Dzień Ojca,
stały cykl nowości dla dzieci i młodzieży prezentowany online przez pracowników biblioteki,
program biblioteka od kuchni - w czasie pandemii przybliżana była praca bibliotekarza w cyklu filmów z pracownikami biblioteki,
5 warsztatów z cyklu Kulturalny Budzik.