GOSPODARKA


LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ



Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2021 r.

1 235

+10,77%

do roku 2020



2 584

Liczba podmiotów gospodarczych działających na terenie Gminy w 2021 r.

137

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

103

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON



W Gminie Strzelin od lat funkcjonują firmy z kapitałem zagranicznym. Większe zakłady produkcyjne stale zapewniają dużą liczbę miejsc pracy. Oprócz tworzenia nowych miejsc pracy, stabilność firm w ich utrzymywaniu jest bardzo istotnym czynnikiem z punktu widzenia atrakcyjności ekonomicznej regionu. Firmy coraz lepiej prosperują. Powstają również kolejne zakłady produkcyjne. W latach 2018-2019 kapitał w Strzelinie ulokował inwestor z branży optycznej, budując w naszym mieście dwie hale produkcyjne. W czerwcu 2020 r. działalność w nowo wybudowanym zakładzie w Strzelinie rozpoczął inwestor z branży meblarskiej zasilając strzeliński rynek w kolejne miejsca pracy.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat cztery zagraniczne przedsiębiorstwa funkcjonujące w Strzelinie, znacznie rozbudowały swoje zakłady i stworzyły sporą liczbę nowych miejsc pracy. Dwa z nich niemalże podwoiły liczbę stanowisk pracy bądź powierzchnię zakładu produkcyjnego, co powoduje, że znajdują się wśród największych pracodawców w Gminie Strzelin. Taki rozwój działalności gospodarczej przez inwestorów świadczy o fakcie, że kreowane są coraz bardziej komfortowe warunki dla prowadzenia biznesu - co jest doceniane przez przedsiębiorców.

Film zrealizowany przez Fundusz Regionu Wałbrzyskiego

Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2021 r.

Utrzymanie niższych niż maksymalne stawek podatku od środków transportowych na terenie Gminy Strzelin stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy. Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju. Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Strzelina są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2021 r. wysokość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 1.235,18 zł, podczas gdy w 2020 r. było to 1.115,09.

Tradycyjne spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami


W 2021 r. zorganizowano je 30 czerwca przy okazji obchodów Dnia Przedsiębiorcy.


Z zaproszenia szefowej Gminy Strzelin skorzystało kilkudziesięciu lokalnych przedsiębiorców. Z pomocą multimedialnej prezentacji burmistrz omówiła również pakiet wsparcia dla firm oferowany przez Gminę Strzelin. Organizatorzy już tradycyjnie zadbali o bogatą część informacyjną. Wsparcie dla przedsiębiorstw z Dolnego Śląska i ofertę Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju przedstawili: Marzena Majdzik i Marek Staniewicz, a o pomocy dla przedsiębiorców w rzeczywistości pocovidowej w 2021 r., oferowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Strzelinie, mówiła Iwona Engel, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie. Ofertę Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej przybliżyła zgromadzonym pracownica tej instytucji, a w spotkaniu uczestniczył także szef DAWG-u Michał Rado. Wśród oficjalnych gości była także Anna Horodyska, Starosta Strzeliński. Informacje Urzędu Skarbowego, istotne z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej (m.in. e-urząd i e-usługi) przybliżyła Ewa Amerek, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelinie. Część informacyjną środowego spotkania zakończyło wystąpienie Marioli Omachel, Kierownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Biura Terenowego w Strzelinie. Szefowa strzelińskiego ZUS-u zaprezentowała takie zagadnienia jak: elektronizacja rozliczeń płatników składek i e-zasiłki i nowa strategia ZUS (2021-2025).

Współpraca z biznesem


  • Strzelin dla Środowiska

W 2021 r. zrealizowano kolejną edycję projektu „Strzelin dla Środowiska”. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Strzelin i polega na wykonaniu i bezpłatnej dystrybucji wśród mieszkańców lnianych toreb na zakupy. W 2021 r. projekt związany z torbami ekologicznymi został zrealizowany wspólnie z 11 lokalnymi przedsiębiorstwami, będącymi Partnerami akcji. Wykonano 4.600 szt. toreb Firmy, które w tym roku wzięły udział w Projekcie:

        • Piekarnia Hert,

        • Stacja Paliw Burboil,

        • Market Mrówka Strzelin,

        • Sievert Polska sp. z o.o. ,

        • Etoll,

        • Xylem-Lowara Vogel Polska Sp. z o.o.,

        • Antolin Silesia sp. z o.o.,

        • Südzucker Polska S.A. - Zakład Produkcyjny Cukrownia Strzelin,

        • Eko-Szop,

        • Biuro Projektowe Pro-Arch,

        • Polskie Kopalnie Granitu - Kopalnia Granitu Gębczyce.

  • Gmina i Xylem - Sadzenie drzewek i akcja „Łap Deszczówkę”

Strzeliński samorząd bardzo chętnie współpracuje z lokalnymi firmami przy realizacji projektów ekologicznych. Przykładem tego jest inicjatywa zrealizowana w 2021 r. z przedsiębiorstwem Xylem-Lowara Vogel Polska Sp. z o.o. Partnerska współpraca polegała na sadzeniu roślin miododajnych na rekultywowanej gminnej działce w Brożcu oraz zachęcaniu mieszkańców gminy Strzelin do gromadzenia wód opadowych. Na wspomnianej działce w Brożcu, przedstawiciele Xylem i gminy posadzili 14 pokaźnych lip. Kolejne etapy sadzenia roślin miododajnych mają być realizowane również w przyszłości. Docelowo na rekultywowanym terenie ma powstać pasieka. Druga część projektu to inicjatywa pn. "Łap Deszczówkę". Xylem przekazał gminie 12 dużych - 200 litrowych pojemników, a gmina rozdała je w ramach promocji działań zachęcających do efektywnego wykorzystywania wód opadowych.

  • Kurtyny odkażające dla miejskiej przychodni i Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie

W ramach współpracy z Gminą Strzelin i wsparcia samorządu w walce z COVID-19, lokalne firmy: Sievert, Cukrownia Strzelin oraz Agro-Polen zakupiły i przekazały gminie trzy kurtyny odkażające. Dwie trafiły do miejskiej przychodni (Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego, a jedna do Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie.

Zdjęcie przedstawia Burmistrz Gminy Strzelin gratulującą mężczyźnie.

"Łap deszczówkę" - projekt realizowany z firmą Xylem Lowara

Zdjęcie przedstawia Burmistrz Gminy Strzelno przecinającą wstęgę.

Kurtyny odkażające dla miejskiej przychodni i Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie

Zdjęcie przedstawia osoby sadzące drzewka.

Sadzenie drzew w ramach akcji Razem dla Środowiska z firmą Xylem Lowara

Zdjęcie przedstawia Burmistrz Gminy Strzelin w towarzystwie osób trzymających torby ekologiczne.

Akcja Strzelin dla Środowiska - wykonanie toreb ekologicznych dla mieszkańców

Strzeliński Gminny Inkubator Przedsiębiorczości


Gmina Strzelin, zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Strzelin z 2019 r., uruchomiła pilotażowy projekt pn. „Strzeliński Gminny Inkubator Przedsiębiorczości”. Działa on z myślą o przedsiębiorcach, którzy rozpoczynają swoją działalność na rynku, a nie posiadają odpowiedniego zaplecza lokalowego itp. Inkubator ma pomóc nowym firmom w rozwoju i utrzymaniu działalności na jej początkowym etapie i przygotować do samodzielnego funkcjonowania na rynku.


Przedsiębiorcy, którzy rozpoczną działalność w ramach Strzelińskiego Gminnego Inkubatora Przedsiębiorczości mogą wynajmować lokale biurowe (na dworcu PKP) po cenach preferencyjnych, co będzie stanowiło pomoc publiczną w formie de minimis. Oprócz najmu lokalu, istnieje możliwość skorzystania z innych, płatnych bądź nieodpłatnych form wsparcia takich jak np. usługi biurowe, wynajem sali konferencyjnej itp.


W 2021 r. nie przeprowadzono naborów wniosków o przyjęcie do Inkubatora. Kolejny, IV nabór, został przeprowadzony już w 2022 r.


Logo ,,GCOIE Strzelin Dolnośląskie".

Gminne Centra Obsługi Inwestora i Eksportera


Od 2019 r. stale funkcjonuje Gminne Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, certyfikowane przez Marszalka Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą konsultować się w punkcie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy.


Podstrefa "Strzelin"


Od 2005 r. na obrzeżach miasta funkcjonuje Podstrefa „Strzelin” Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Na terenie podstrefy regularnie pojawiają się oferty inwestycyjne.

Wszystkie należące do Gminy Strzelin grunty położone w obrębie Strzelińskiej Podstrefy WSSE „Invest-Park” zostały sprzedane inwestorom. W latach 2017-2018 trwała inwestycja związana z uzbrojeniem tamtejszych terenów przemysłowych. Inwestorzy działający obecnie na podstawie pozwolenia na działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WSSE " Invest-Park" Sp. z o.o.):

  • Inoxveneta sp. z o.o. - włoska firma zajmująca się produkcją komponentów ze stali do sprzętu AGD i kuchni ze stali nierdzewnej. W firmie znajduje się nowoczesny park maszynowy. Docelowy poziom zatrudnienia to ok. 40 osób.

  • Xylem-Lowara Vogel Polska sp. z o.o. - włoska firma, producent pomp i produktów uzupełniających - urządzenia związane z systemem obiegu wody z zastosowaniem w mieszkaniach oraz w przemyśle. Firma w ostatnich latach mocno rozbudowała zakład produkcyjny co spowodowało znaczne zwiększenie liczby pracowników. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 300 osób, co sprawia że jest jednym z największych w Gminie Strzelin pracodawców.

Łączna powierzchnia, na której działają te dwa podmioty (Inoxveneta, Xylem): 8,47 ha. Dodatkowo, na obszarze wspomnianej strefy są jeszcze tereny sprzedane kolejnemu inwestorowi o łącznej powierzchni ok. 2,5 ha.

W 2021 r. zaktualizowano ofertę dla działki nr 8/40 i 8/27, AM-43 o powierzchni 46 ha.

Zdjęcie przedstawia grunty należące do Podstrefy ,,Strzelin".

program "wspieramy lokalny biznes": Przedsiębiorcy a COVID-19


Przedsiębiorcy - najemcy gminnych lokali użytkowych - którzy w wyniku pandemii musieli ograniczyć lub zawiesić swoją działalność gospodarczą oraz u których nastąpił znaczący spadek przychodów (dochodów) i przez to ponieśli straty finansowe od 2020 r. mogą ubiegać się o obniżenie czynszu za zajmowany lokal. Udzielona pomoc pozostaje zależna od stopnia utraty płynności finansowej, w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.


Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Oznacza to, że burmistrz adekwatnie do sytuacji każdego przedsiębiorcy podejmuje indywidualne decyzje o obniżeniu czynszu do odpowiedniej wysokości. Stawki czynszu mogą być obniżone maksymalnie o 50%. Więcej informacji można znaleźć na stronie Programu.



wdrożenie standardów obsługi inwestora
w samorządzie województwa dolnośląskiego



Gmina Strzelin w 2021 r. kontynuowała udział w projekcie pt. „Wdrożenie standardów obsługi inwestora w samorządzie województwa dolnośląskiego”, realizowanym przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej wspólnie z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Projekt ten został sfinansowany w ramach programu UE Wiedza Edukacja Rozwój. Działania nakierowane są na uporządkowanie wiedzy na temat obsługi inwestorów polskich i zagranicznych w samorządach Dolnego Śląska i wdrożenie w nich jednolitych standardów. Projekt rozpoczął się we wrześniu 2019 r. i trwał do końca roku 2021.

Kadra zarządzająca i merytoryczni pracownicy gminy odpowiedzialni za obsługę inwestorów uczestniczyli w dalszych szkoleniach dotyczących obsługi inwestorów i przygotowywania oferty inwestycyjnej. Ważnym elementem współpracy w ramach projektu było udoskonalanie umiejętności wprowadzania i aktualizowania ofert inwestycyjnych w Generatorze Ofert PAIH, jak również tworzenie na stronie internetowej gminy zakładki poświęconej obsłudze inwestorów (Invest in Strzelin).

W ramach projektu w 2021 r. Gmina Strzelin udoskonalała wdrożone standardy obsługi inwestora, tj.:

  • funkcjonowanie POP (Punktu Obsługi Przedsiębiorcy);

  • realizację działań z zakresu opieki proinwestycyjnej w ramach przyjętego POI (Planu Opieki Poinwestycyjnej);

  • spotkania z przedsiębiorcami i inwestorami;

  • udział pracowników POP w dedykowanych szkoleniach;

  • zbieranie informacji na temat czynników atrakcyjności inwestycyjnej gminy;

  • określanie dostępnej oferty lokalizacyjnej gminy.

Istotnym punktem współpracy w ramach przedmiotowego projektu w 2021 r. (wrzesień, październik) była wizyta studyjna kadry zarządzającej i merytorycznych pracowników JST. Wizyta studyjna we Wrocławiu miała na celu zapoznanie się ze strategią pozyskiwania i obsługi inwestycji we Wrocławiui Aglomeracji Wrocławskiej. Wrocław pełnił w tym przypadku rolę samorządu, który traktować można jako gminę sukcesu na polu pozyskiwania inwestorów. Przedstawiciele gmin odwiedzili m.in. inkubatory przedsiębiorczości Wrocławskiego Parku Technologicznego, a także wzięli udział w warsztatach z zarządzania.

Zdjęcie przedstawia osoby siedzące i uczestniczące w wykładzie.



zarządzanie przestrzenią



Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Zmniejsza się liczba wydawanych decyzji o warunkach zabudowy (0 decyzji w 2021 r.) przez co procesy inwestycyjne są sprawniejsze. Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. W Gminie Strzelin cała powierzchnia objęta jest MPZP, co roku jednak podejmowane są uchwały mające na celu dokonanie zmian w obowiązujących planach. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców.


W 2021 r. podjęto 5 uchwał w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:

  • dla części miejscowości Mikoszów,

  • dla miejscowości Szczawin (dz. nr 232/2),

  • dla części miejscowości Gościęcice,

  • dla części miejscowości Skoroszowice,

  • oraz Strzelin Północny 1.

W 2021 r. przystąpiono do sporządzenia 13 innych projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.


114

Liczba MPZP

obowiązujących

5

Liczba planów

uchwalonych (i 5 planów zmienionych)

17 142

Powierzchnia objęta

MPZP (ha)

100,00%

Powierzchnia gminy

objęta MPZP

Grunty na terenie Gminy (bez miasta)

Grunty na terenie Miasta

Opieka nad zabytkami

Ważnym elementem przestrzeni gminy, a zarazem tożsamości lokalnej są zabytki. Dlatego Gmina Strzelin troszczy się o cenne obiekty zabytkowe, konsekwentnie partycypując w kosztach prac remontowych i konserwatorskich.


Na realizację Programu opieki nad zabytkami dla Miasta i Gminy Strzelin w 2021 r. przeznaczono 55.055,50 zł. O dotację z Gminy Strzelin ubiegały się lokalne parafie:

  • Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Marcina w Nowolesiu z/s w Białym Kościele - środki na remont elewacji i malowanie wieży kościoła w Nowolesiu w wysokości 50.000,00 zł;

  • Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Józefa Oblubieńca w Dankowicach - wykonano prace konserwatorskich obrazu olejnego na płótnie przedstawiającego postać Św. Jadwigi Śląskiej w zabytkowym kościele w Dankowicach o wartości 5.055,50 zł.



TERENY ZIELONE




90

Powierzchnia terenów zieleni (ha)


7 330

Powierzchnia terenów chronionych (ha)